do kasy suma: 0 PLN
  • 533602659
  • sklep@seol-cosmetics.pl

Higiena podczas manicure i pedicure w salonie

paź04
Higiena manicure i pedicure w salonie kosmetycznym

Higiena podczas manicure i pedicure w salonie

Salon kosmetyczny to miejsce, które pozwala nam dbać o siebie. Możemy wybierać różnorakie zabiegi z oferty, aby poprawić stan naszej cery, skóry ciała, czy walczyć z cellulitem. Jedne z najbardziej popularnych zabiegów pielęgnacyjnych to manicure i pedicure. Nic dziwnego – schludne i zadbane dłonie są nasza wizytówką, trudno też wyobrazić sobie lato bez równie zadbanych stóp. Na co zwracać uwagę, kiedy wybieramy się na manicure lub pedicure? W jaki sposób salony kosmetyczne dbają o higienę tych zabiegów? W tym artykule przedstawiamy kilka najistotniejszych informacji dotyczącej higieny manicure i pedicure.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy dobry gabinet kosmetyczny musi odpowiednio przygotowywać się do wszystkich zabiegów. Warto więc sprawdzać, czy salon posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Mamy prawo pytać o potwierdzenie wysokiego poziomu higieny – pracownicy salonów kosmetycznych mogą przedstawić nam atestowane środki do zabiegów. Najlepiej, aby były to te same środki, które wykorzystuje się w przychodniach zdrowia i szpitalach. Wtedy mamy pewność, że skutecznie zdezynfekują i zapobiegną przenoszeniu jakichkolwiek bakterii i wirusów.

Warto także przyjrzeć się salonowi – czy są odpowiednie stanowiska do konkretnych zabiegów? Czy w ich pobliżu znajdują się kosze, do których kosmetyczka wyrzuca jednorazowe polerki i tym podobne akcesoria? Czy salon sprawia ogólne wrażenie czystego? Możemy również zwrócić uwagę na stan ręczników i szlafroków, a także obecność jednorazowych i papierowych ręczników. Czasem wystarczy jedno spojrzenie, by wstępnie ocenić, czy faktycznie chcemy zapłacić za manicure lub pedicure w danym salonie.

Dobrym świadectwem higieny są dłonie samej kosmetyczki – to zarówno wizytówka jej umiejętności, jak i zabezpieczenie przed przeniesieniem jakichkolwiek wirusów czy bakterii na dłonie lub stopy klientek i klientów.

Niezbędny sprzęt i środki

Jest szeroki wachlarz sprzętów i dodatków, które gwarantują zachowanie odpowiedniej higieny przy stanowisku pracy. Niektóre z nich są wysoce specjalistyczne: salon kosmetyczny powinien mieć dostęp do autoklawu, bo to właśnie ten sprzęt gwarantuje możliwość właściwej sterylizacji wyposażenia, które jest wykorzystywane wielokrotnie. Autoklaw stwarza odpowiednio wysoką temperaturę i ciśnienie eliminujące wszelakie bakterie i wirusy. Najczęściej umieszcza się sprzęty w autoklawach na 2 godziny – ten czas jest odpowiednio długi, aby zlikwidować niepożądane pozostałości po starych zabiegach. Gabinet może być wyposażony we własny autoklaw, bądź też zlecać sterylizację firmie zewnętrznej.

Niektóre sprzęty można zabezpieczyć za pomocą jednorazowych wkładek, które zostaną wyrzucone po każdym zabiegu. Do takich elementów wyposażenia należy przykładowo lampa UV do manicure hybrydowego czy też miski do moczenia stóp przed pedicure. Wszystkie narzędzia do manicure i pedicure metalowe, które są wykorzystywane wielorazowo, powinny być na bieżąco dezynfekowane specjalnym środkiem.

Salon utrzymujący wysoki poziom higieny będzie wyposażony w akcesoria jednorazowe. Papierowe pilniki czy polerki powinny być każdorazowo otwierane przy nowej klientce lub nowym kliencie. Ponadto, podobnie jak w przychodni lekarskiej lub dobrym salonie piercingu i tatuażu, profesjonalistka wykorzysta cążki lub pęsety w szczelnych opakowaniach, które gwarantują, że narzędzie było sterylizowane. Osoba wykonująca zabieg otwiera opakowania przy każdej obsługiwanej osobie.

Są także czynności, które powinny zostać wykonane przed zabiegami. Doświadczona specjalistka przeprowadzi z nami rozmowę na temat naszego stanu zdrowia i wszystkich ewentualnych chorób. Istotne mogą być zarówno drobne zakażenia, jak i choroby takie jak cukrzyca. Następnie obejrzy dokładnie nasze dłonie lub stopy, aby ocenić ich stan. Dodatkowo zaproponuje nam umycie rąk mydłem antybakteryjnym, jak również sama umyje swoje dłonie przed przeprowadzeniem zabiegu, a także wykorzysta środek dezynfekujący. Każdy zabieg będzie przeprowadzać w jednorazowych, lateksowych rękawiczkach.

paź  04
Sklep internetowy Sellingo